Більшість населення нашої країни не може собі дозволити купувати меблі, автомобілі та дорогу побутову техніку за готівку. Це незаперечний факт. Єдиний спосіб стати власником омріяної покупки — виплачувати її вартість невеликими платежами. І тут постає серйозна дилема: що оформити – розстрочку чи кредит?

Кредит чи розстрочка?

Якщо у вас є бажання купити мотоцикл, оплата частинами може стати найкращим варіантом. Розстрочка — це поділ суми товару на частини, що виплачуються щомісяця. Головна відмінність такої опції — мінімальний чи відсутній відсоток. Завдання магазину у разі розстрочки не у тому, щоб заробити на відсотках, а у тому, щоб швидше реалізувати товар. Для оформлення розстрочки покупець повинен надати паспорт. Ще одна перевага: прострочення платежів не загрожують ні штрафними санкціями, ні поганою кредитною історією. Найстрашніше, що може статися, — товар доведеться повернути.

Все надто добре, щоб бути правдою? Саме так! При оформленні розстрочки покупець має сплатити від 30% вартості товару. Та й терміни сплати розстрочки значно менші, ніж терміни сплати кредиту. Але це не найстрашніше. Справа в тому, що безвідсоткові розстрочки — це вид, що зникає, зустріти їх вкрай складно. Багато хто видає за безвідсоткові розстрочки звичайні кредити, відсотки яких приховані під маскою додаткових комісій. Проте ви наразі може скористатися спеціальними сервісами розстрочки, котрі можуть допомогти вам знайти найкращий варіант оплати. Адже якщо ви бажаєте купити телефон оплата частинами реально може стати найвигіднішою можливістю.

Головна відмінність кредиту від розстрочки — збільшений відсоток. Кредит — це банківський продукт. Як і будь-який банківський продукт, його мета — принести якнайбільше прибутку. У деяких випадках оформлення кредиту займає більше часу, ніж розстрочка. Хоча у більшості магазинів побутової техніки, наприклад, оформити кредит можна за 15-30 хвилин.

У кредиті можуть відмовити позичальнику з поганою кредитною історією. При затримці платежів позичальника чекають на штрафні санкції. А у разі відмови позичальника виплачувати суму боргу та відсотки борг із нього можуть «вибити» за допомогою колекторів. Крім того, при оформленні кредиту, на відміну від розстрочки, перший внесок вносити необов’язково, а термін погашення можна розтягнути до 3 років. та якщо ви бажаєте купити холодильник, то оплата частинами, тобто розстрочка, дійсно буде більш вигідним рішенням ніж кредит.

Чим небезпечні кредитки

Якщо продавець не дає можливості оформити розстрочку, доведеться скористатися кредиткою. Майте на увазі, що відсоток по ній зазвичай вищий, ніж за споживчою позикою. Щоб не переплатити зайвого, рекомендуємо дотримуватися таких правил.

Виберіть найвигіднішу картку. Найчастіше кредитні картки наполегливо пропонують зарплатні банки, громадяни погоджуються та оформлюють їх, не особливо вникаючи в умови. А даремно. Відсотки за такими кредитками зазвичай вищі. Фінансові установи з оптимальними умовами рідко телефонують потенційним клієнтам та пропонують свій продукт. Коли ви захочете оформити кредитну картку, проаналізуйте ринок, дізнайтеся, які відсотки пропонують різні банки, вартість річного обслуговування, розмір пільгового періоду. Ідеальний варіант — картка з кешбеком: фінансова організація компенсуватиме відсоток від покупок, сплачених карткою.

А ще – з безкоштовним річним обслуговуванням. У різних банків ця послуга залежить від різних чинників: в одних достатньо бути зарплатним клієнтом фінансової організації, в інших — щомісяця потрібно купувати на певну суму. До речі, вигідна карта – це не лише приваблива ставка та пільговий період. Це ще й доступність банківських відділень та банкоматів. Кредитка може бути з найнижчою ставкою, але єдиний банкомат для внесення грошей може бути на іншому кінці міста. Це не зручно. Тому за бажання купити ноутбук, оплата частинами повинна бути для вас пріоритетом.

Не знімайте готівку у банкоматі. Якщо з якоїсь причини потрібну вам покупку можна сплатити тільки готівкою, то кредитка тут не помічник. Справа в тому, що при знятті грошей у банкоматі ви заплатите комісію. По-друге, відсотки починають нараховуватись одразу: пільговий період не спрацює. 

Слідкуйте за пільговим періодом. Неправильний розрахунок пільгового періоду – дуже часта помилка. У рекламі банки обіцяють, що протягом, наприклад, 60 днів відсотки не нараховуватимуться. І громадяни вважають, що від дня покупки про повернення грошей можна забути на два місяці. Але це не так: відлік йде з певної календарної дати. Кожен банк встановлює свої умови щодо пільгового періоду. 

Миттєва розстрочка все ще залишається більш вигідним варіантом у порівнянні з банківським кредитом.