В Україні державне та комунальне майно може продаватися лише через відкриті електронні торги. Це регламентовано чинним законодавством. До держмайна відносяться земельні ділянки, споруди, приміщення, транспорті засоби, деревина та інші види майна, що знаходиться у власності держави.

Реалізація цього майна здійснюється через систему Прозорро.Продажі. Більш детально про це можна дізнатися тут sale.uub.com.ua.

Чому державні підприємства продають майно?

У багатьох державних підприємств є майно, що не використовується. Наприклад, недобудовані об’єкти, експлуатація яких не передбачена, чи списані транспортні засоби, обладнання, тощо. Якщо майно не має стратегічної цінності, то воно може бути продане для наповнення державної казни. Саме для цього і була передбачена система електронних торгів.

Крім цього, продаж об’єктів, використання яких в майбутньому не передбачено, дає ще й іншу перевагу: представники бізнесу, які придбали це майно, можуть його модернізувати, добудувати чи відремонтувати. Завдяки цьому воно може стати рентабельним та вигідним для підприємств, які можуть отримувати від цих об’єктів прибуток від їх експлуатації.

Особливості реалізації держмайна

В системі Прозорро.Продажі реалізація майна державної форми власності здійснюється за такими напрямками: мала приватизація; оренда; відчуження та передача прав власності. Державні підприємства розміщують товари на акредитованих торгівельних платформах, де їх можуть побачити всі бажаючі. Аукціон є відкритим, тому прийняти участь у ньому може кожен. Завдяки прозорості та чесності торгів реалізація державного майна в Україні через систему Прозорро дозволила значно скоротити кількість корупційних схем, побудованих на хабарництві та домовленостях.

Спостерігати за ходом торгів також можуть всі бажаючі, тому тут нема місця для шахрайства. Якщо який із учасників аукціону порушить правила участі в торгах, чи йому буде висунена підозра в шахрайстві, він буде дискваліфікований.

Процес відбору переможця аукціони автоматизований, завдяки чому виключається будь-який «ручний» вплив. Всі активи (лоти) є доступними на всіх акредитованих в системі Прозорро торгівельних майданчиках. Стати покупцем лоту може як фізична особа, так і організація. При цьому немає обмежень щодо громадянства учасників торгів – ними можуть бути як українські громадяни, так і особи з інших країн.

Для участі в торгах необхідно зареєструватися на електронному торгівельному майданчику. Як це зробити – можна дізнатися тут https://sale.uub.com.ua/about.aspx. Після реєстрації та сплати внесків (реєстраційного та гарантійного) можна прийняти участь в будь-якому цікавому аукціоні. Учасники торгів закодовані під спеціальними номерами, а дані про них стануть доступними лише після оголошення переможця. Переможцем аукціону стає той, чия ставка виявилася найбільшою. Щоб стати повноцінним власником лоту, переможець повинен оплатити його в зазначений термін, тобто підписати договір купівлі-продажу з продавцем.