Арештоване майно – це велика категорія майна, до якої входять рухомі та нерухомі активи, вилучені у банкрута чи боржника на підставі рішення суду. Таке майно вилучають та продають представники державної виконавчої служби. Реалізація такого майна тривалий час була тіньовою, тобто торги арештованими активами велися «за зачиненими дверима» тільки серед обраного кола осіб.

Найцікавіші об’єкти могли задешево продаватися тим, у кого є потрібне знайомство, чи хто дав хабарі. Так було багато років, але зараз арештоване майно продається через систему публічних онлайн торгів. Завдяки цьому вдалося позбавитися від багатої корупційних схем продажу таких активів. Досить багато цікавого про ринок арештованого майна знаходиться за посиланням https://aeaep.com.ua/information/areshtovane-majno-bude-prodavatysia-na-prozorro-sale/.

Роль ЕТМ

Для продажу державного майна, у тому числі і того, що було вилучене у боржників, передбачено використання системи Прозорро.Продажі. Але в ній немає того функціоналу, який потрібен для технічного забезпечення проведення онлайн аукціонів. Тому реєстрацією учасників (покупців та продавців) займаються ЕТМ – електронні торгівельні майданчики, що акредитовані цією системою. Зараз їх налічується понад 40 і усі вони конкурують між собою. Вони надають біржові послуги, тобто забезпечують взаємодію між продавцями та покупцями, виступаючи в ролі посередників.

Асоціація ЕТМ

ЕТМ об’єднуються між собою в добровільну організацію – асоціацію біржових та електронних майданчиків. Вона надає їм правову та методичну підтримку, забезпечує інформацією, а також необхідним рівнем захисту прав та інтересів. Для того, щоб ЕТМ став учасником асоціації, його власник повинен надати певний пакет документів, а також сплатити внесок.

Продаватися на ЕТМ може будь-яке державне майно, а також майно комунальної чи приватної форми власності. Для реєстрації потенційні учасники ринку повинні спочатку обрати один ЕТМ. Обирати майданчик необхідно на основі двох критеріїв: якості надання консультаційних послуг, а також зручності користування інтерфейсом сайту. Знаходячись в постійній конкуренції між собою, торгівельні майданчики покращують свої сайти, роблять їх більш зручними та інтуїтивно зрозумілими. На торгівельних онлайн платформах продається не лише арештоване майно, але й багато інших його видів: конфіскат, нерухомість, земля, тощо.